domena dla ciebie

Jedną z najważniejszych decyzji przy tworzeniu strony internetowej  jest wybranie nazwy domeny dla naszej witryny.

 

Jest to zarówno ważne jak i niełatwe zadanie. Wybierając własną domeną należy kierować się kilkoma aspektami.Pozwoli to na uniknięcie najczęściej popełnianych błędów przy rejestracji domeny internetowej a co dalej idzie ułatwi prowadzenie samej strony www jak i np dalszego pozycjonowania i optymalizacji SEO. Należy Pamiętać, iż tym adresem będziemy posługiwali się w komunikacji z Klientami. Powinien zatem być adekwatny do prowadzonej działalności i przede wszystkim łatwy do zapamiętania.


1. Nazwa powinna nawiązywać do treści strony bądź zawierać bezpośrednio nazwę firmy.

 

Jest to bardzo ważne aby strona internetowa już po samej swojej nazwie wskazywała czego może spodziewać się odwiedzający. Przykładem jest moja strona freelancer.szczecin.pl.
Domena zawiera "rodzaj działalności" oraz lokalizacje. Nie musisz oczywiście rejestrować domen regionalnych typu szczecin.pl niemniej w moim przypadku zdecydowałem się na takie rozwiązanie. Rejestrowanie takich domen pomaga nam w pozycjonowaniu. Jeśli np naszą profesją jest hydraulika a mamy zamiar dotrzeć do Klientów w Szczecinie ułatwi nam to domena zawierająca zarówno słowo kluczowe hydraulika jak i miasto Szczecin. Sprawa jest prosta o ile nikt nie zarejestrował już takiej domeny. W innym przypadku możemy zarejestrować np domenę GTLD o czym mowa w dalszej części artykułu.

Pamiętaj - dobra nazwa to podstawa ! Dobrze się zastanów  zanim ją wybierzesz !


2. Staraj się rejestrować jak najkrótsze nazwy domen.

 

Długie nazwy nie są łatwe do zapamiętania i nie wyglądają dobrze. Na giełdach domen znajdziemy wiele 2 i 3literowych domen oferowanych zazwyczaj w cenach od kilkuset złotych. Jakie rozszerzenie wybrać? W Polsce nadal najpopularniejsza jest domena .pl. Jeśli wybrana domena jest zajęta sprawdź domenę .com. Mniejszą popularnością cieszy się domena .eu. Nie musisz posiadać domeny generycznej czy też 2-3 znakowej. Ważne jest aby poprostu nie przesadzić.

Tutaj długość ma  znaczenie :)!


3. Ile domen rejestrować?

 

Wpisując nazwę domeny przy rejestracji otrzymamy szereg propozycji naszej nazwy z różnymi rozszerzeniami np:ile domen rejestrować ?moja-nowa-domena.pl ; moja-nowa-domena.com ; moja-nowa-domena.eu.
Możesz oczywiście zarejestrować więcej niż jedną domenę niemniej pamiętaj, iż po roku cena odnowienia domeny będzie znacznie droższa i odnowienie np 10 domen może Cię sporo kosztować.
Tutaj należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Sugeruję rejestrację domeny .pl, com.pl , .eu i .com. Można rozważyć również rejestrację domeny regionalnej - wszystko zależy od rodzaju i przeznaczenia naszej strony. Bardzo ważne jest w SEO i pozycjonowaniu aby pozostałe domeny przekierować na adres główny naszej strony przekierowaniem 301. W innym przypadku posiadanie serwisu pod wieloma domenami przyniesie odwrotny skutek - dublowanie kontentu!.
Posiadanie serwisu pod jedną domeną też nie jest złe. Należy jednak zastanowić się czy możemy sobie pozwolić aby np konkurencja zarejestrowała domeny z naszą nazwą firmy.

Zachowaj zdrowy rozsądek jak ze wszystkim! Ilość nie jest najważniejsza - idź w jakość!  Pamiętaj o przekierowaniu 301.


4. Nowe domeny globalne - GTLD.

 

Od kilku lat  możemy zaobserwować wzrastającą liczbę dostępnych rozszerzeń takich np.  jak .COMPANY , .WORK , .CATERING.
Domeny te zostały wprowadzone aby zwiększyć konkurencyjność tak aby użytkownicy mogli posiadać domenę z własną nazwą i dodatkowo określić trafniej rodzaj strony precyzując, iż jest to np club - domena .CLUB .
Czy warto je rejestrować?
Jest to ciekawa alternatywa.  Jeśli nasza nazwa jest zajęta w popularnych rozszerzeniach możemy się skusić i dokonać takiej rejestracji. Domeny te stale zyskują na popularności. Obecnie można je zarejestrować w wielu serwisach.

Jest to ciekawa alternatywa - nie zawsze warto wydawać duże pienądze na samą nazwę ! Można je lepiej zainwestować !


5. Co gdy nasza domena jest zajęta?

 

W tej sytuacji należy sprawdzić czy znajduje się pod domeną serwis czy też jest np zaparkowana na giełdzie domen takiej jak Aftermatket.pl czy też Premium.pl.

W pierwszym przypadku raczej mamy małe szanse na odkupienie domeny. W drugim musimy zweryfikować czy nas stać na jej kupno. Atrakcyjne nazwy potrafią być drogie. Z doświadczenia jednak mogę stwierdzić, iż warto wybrać alternatywę niż płacić duzę pieniądza za nazwę domenową. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii domen zapraszam do kontaktu.

 


 PODSUMOWANIE:

Rynek domen w ostatnich latach znacznie się zmienił. Został przemeblowany przez  dużą ilość dodatkowych nowych rozszerzeń. Użytkownicy obecnie mogą wręcz przebierać w rozszerzeniach nazw domen. W Polsce jednak nadale rządzi niepodzielnie domena .pl i nie zanosi się na to aby większa ilość stron www posiadała inną niż .pl końcówkę. Domena polska jest najlpesza dla Ciebie jeśli zamierzasz działać w Polsce. Twoja witryna internetowa powinna zatem posiadać nazwę  adekwatną do działalności, mieć końcówkę najlepiej .pl i nie być zbyt długa. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
©2022 freelancer.szczecin.pl. Wykonanie:B.Gacek