Jeśli masz już sklep internetowy oparty o WooCommerce zapewne wiesz jak ważne i jak częste są jego aktualizacje. Wiesz również, że wiąże się to z pewnym ryzykiem.

Sklep potrafi mieć i kilkadziesiąt różnych wtyczek. Kilka razy w miesiącu wypuszczane są aktualizacje wtyczek, międzyczasie trafi się jeszcze aktualizacja WooCommerce i samego WordPressa. Jeśli wykonujesz je cyklicznie to ryzyko krytycznego błędu jest niewielkie. Jednak gdy zaniedbałeś kwestię aktualizacji jej wykonanie może po prostu popsuć Ci sklep. A na pewno tego nie chcesz – tym bardziej, że sklep ma sprzedawać i każdy dzień przerwy to spora strata. Dodatkowo jeśli nie miałeś kopii bezpieczeństwa istnieje ryzyko, że Twój sklep już nie powróci. Tutaj trzeba pamiętać jak ważne są kopie bezpieczeństwa.

No dobrze – mam sklep, nie robiłem przez długi czas aktualizacji – co teraz?

Ryzykować? dzwonić do firmy hostingowej z pytaniem o pomoc?
a może zgłosić się do firmy oferującej takie usługi?

Tutaj oczywiście mogę polecić swoje usługi aktualizacji sklepów WooCommerce i samych stron internetowych stworzonych na WordPressie.

Co możesz zrobić samodzielnie aby zminimalizować ryzyko przy aktualizacji WooCommerce?

  1. Zawsze posiadaj kopie bezpieczeństwa plików ftp i co jest bardzo ważne bazy danych MySql. Większość poważnych firm hostingowych samodzielnie wykonuje takie kopie. Upewnij się czy tak jest w Twoim przypadku. Dopytaj czy jest to kopia całościowa czy różnicowa (w przypadku różnicowej przywrócenie danych nie jest tak proste).
  2. Niektóre firmy hostingowe posiadają w Panelu możliwość samodzielnego wykonania kopii danych.
  3. Pamiętaj że masz sklep i jeśli przywrócisz pełną kopie to zamówienia Klientów wykonane po dacie kopii zostaną usunięte.
  4. Zabezpiecz się wtyczką.
    Wordpress oferuje wiele wtyczek dzięki, którym możemy wykonać kopie bezpieczeństwa naszej strony internetowej czy też sklepu. Większość z nich jest płatna niemniej w bezpłatnych wersjach również otrzymasz część funkcjonalności. Dobrym przykładem jest tutaj popularny Updraft +.
  5. Dobrym ale nie zawsze tanim rozwiązaniem są płatne wtyczki premium. Ja wymienię jedną, z której korzystałem i którą mogę polecić – BlogVault.

Pamiętaj – przywrócenie kopii bezpieczeństwa powinno być ostatecznością!

Jeśli nie masz wyjścia – Twój sklep leży, Klienci nie mogą robić zamówień a błąd jest krytyczny to wtedy możesz próbować przywrócić kopię. Niemniej tego nie polecam z poniższych względów:

  • Jeśli aktualizacja popsuła stronę to zrobi to ponownie
  • Należy odszukać przyczynę błędu
  • Wstrzymanie się z aktualizacjami nie jest bezpieczne
  • Nadpisanie sklepu nadpisze zamówienia

Co w takim razie robić – tutaj z pomocą przychodzi nam STAGING.

A gdyby tak móc wykonać aktualizacje na testowym środowisku – kopii sklepu 1 do 1?

Staging

 

Wspomniana już wtyczka BlogVault – nie tylko wykonuje codziennie kopie bezpieczeństwa Twojej strony ale również umożliwia utworzenie jej kopii 1:1. Kopie jest dostępna pod roboczym adresem i ukryta dla innych użytkowników (hasło i login). Dzięki temu możesz robić co chcesz w bezpiecznym środowisku. Testujesz aktualizacje, instalujesz wtyczki, modyfikujesz szablon.

Dodatkowo masz ochronę antywirusową – skany są wykonywane codziennie (zależy od wersji wtyczki).

Dodatkowo możesz skorzystać z 7 dniowej bezpłatnej wersji wtyczki z pełną funkcjonalnością. Jeśli zatem przed Tobą stoi zadanie aktualizacji starego sklepu internetowego – zainstaluj wtyczkę, utwórz staging i wtedy wykonuj na nim aktualizacje.

7 dni spokojnie wystarczy na tego typu testowanie i zmiany.