Jeśli zdecydowałeś się na budowę własnej strony internetowej bądź na zlecenie jej utworzenia jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego serwera czyli miejsca gdzie będzie utrzymywana Twoja strona www. Nie będę tutaj rozpisywał się o aspektach technicznych gdyż jest to obszerny temat a większość ofert hostingowych spokojnie wystarczy dla strony firmowej. Skupmy się na kwestiach ważnych dla Ciebie – opłatach, dostępnych podstawowych funkcjonalnościach i pułapkach w jakie możesz wpaść.

jaki hosting wybrać dla strony www

Cena – czyli to co jest obecnie głównym wyznacznikiem przy wyborze.

Większość firm hostingowych obecnie podnosi ceny swoich usług. Jaka jest zatem akceptowalna cena serwera?
Jeśli planujesz utworzenie maksymalnie do kilku stron www, z kilkoma, kilkunastoma kontami e-mail i będą to strony firmowe ze „zwyczajnym” ruchem cena powinna nie przekraczać 600 zł rocznie. Jest to cena oczywiście standardowa – w pierwszym roku szereg firm oferuje bowiem duże upusty sięgające nawet 90%.

Znajdziesz oczywiście firmy oferujące serwery w granicach 100 zł – niemniej z doświadczenia są to usługi nie warte uwagi i nawet tej ceny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze serwera?

Usługi dodatkowe – często za pewne elementy, które są Ci niezbędne będziesz musiał dopłacić. Tak dzieje się np. z certyfikatami SSL. Warto sprawdzić czy dany hosting posiada darmowy certyfikat Let’s Encrypt. Działa on identycznie jak w przypadku płatnego certyfikatu ssl a oszczędności mogą być na prawdę duże. Średnia cena komercyjnego certyfikatu (cena standardowa nie promocyjna) oscyluje w granicach 120 zł netto. Jeśli masz kilka domen (certyfikat generowany jest dla domeny) to rocznie możesz płacić kilkaset zł więcej.

Płatne usługi wsparcia. Sprawdź czy usługa posiada kopię bezpieczeństwa i czy będziesz mógł sam z niej skorzystać. Część firm przywraca dane niemniej za opłatą.

Opłaty dodatkowe – usługodawcy potrafią np. pobierać opłatę za utrzymywanie domeny jeśli nawet nie jest ona u nich zarejestrowana. W taki sposób zachęcają do transferowania domen do nich. Taka opłata wynosi w jednej z wiodących firm 100 zł netto od domeny. Jeśli zatem będziesz miał kilka domen zarejestrowanych w innej firmie i przypiszesz je do serwera, otrzymasz wiadomość z prośbą o dokonanie opłaty.

Gdzie zatem rejestrować usługi?

Wybieraj sprawdzone firmy istniejące na rynku od lat. Unikaj firm krzaków i serwerów w cenie 50 zł za rok. Każda dobra usługa niestety musi kosztować. Na koszt składa się wiele elementów – infrastruktura, właściwe oprogramowanie, zabezpieczenia, pracownicy, support itd.  Przyjrzyj się uważnie ofercie dużych firm – tak jak wspomniałem możesz się zdziwić dodatkowymi opłatami albo wzrostem ceny po roku o 1000%. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktuj się ze mną – przy tworzeniu strony internetowej pomogę Ci wybrać najlepszą usługę dla Twojej witryny.

Kontakt