Dla kogo jest WordPress?

W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy będziesz chciał zajmować się sam stroną, dokonywać zmian treści, układu strony, aktualizacji wtyczek i samego WordPressa. Czy jednak chcesz gotowy produkt za, który zapłacisz a wszelkie zmiany na stronie będzie wykonywała za Ciebie firma albo freelancer?

Tworzenie stron internetowych Szczecin

Chcę sam tworzyć stronę www.

Jeśli masz jakiekolwiek rozeznanie w kwestii stron internetowych, być może już kiedyś miałeś własną stronę www tworzoną np. w Joomli (konkurencyjny CMS) albo w autorskim Kreatorze stron (często firmy hostingowe posiadają „łatwe” narzędzie do tworzenia prostych stron internetowych) to możesz spróbować samodzielnie stworzyć stronę. W takiej sytuacji warto skorzystać z instalatorów – narzędzi które za Ciebie zainstalują WordPressa. Musisz pamiętać, że w innym przypadku należałoby pobrać instalację WordPressa, wrzucić ją na serwer FTP, rozpakować, uruchomić instalacje, utworzyć bazę danych MySql, podać dane do instalacji i dopiero wtedy miał byś czysty zainstalowany CMS. Między czasie musisz jeszcze przypiąć/skierować Twoją domenę na właściwy katalog instalacji. Zatem jest co robić i jest gdzie popełnić błąd. Jeśli się na tym nie znasz – szukaj instalatora, który pozwoli na pominięcie tych wszystkich czynności.

Ok – mam już zainstalowanego WordPressa. Co dalej?

Domyślnie masz do dyspozycji kilka zainstalowanych darmowych szablonów czyli szat graficznych. Możesz również skorzystać z dostępnej biblioteki i zainstalować inne szablony. Jeśli nie jesteś wybredny a strona nie musi wyglądać super to taki darmowy szablon może Ci wystarczyć.  Jeśli jednak chciałbyś aby strona wyglądała profesjonalnie – zastanów się nad zakupem płatnego szablonu, który ma w sobie dużo zaimplementowanych przydatnych funkcji, łatwy graficzny edytor i jest dopasowany np. do Twojej działalności. Jeśli tworzysz stronę restauracji fajnie by było gdyby miał wbudowany moduł menu. Taki gotowy moduł będzie na pewno lepiej wyglądał niż stworzone przez Cienie menu w domyślnym edytorze WordPressa.

Edycja strony.

Bardzo ważna kwestia to łatwość edycji i tworzenia strony. Domyślnie WordPress ma wbudowany blokowy system edycji i tworzenia strony Gutenberg (zastąpił klasyczny edytor).  Może okazać się, że Ci on wystarcza niemniej WordPress posiada dużo bardziej zaawansowane, łatwiejsze narzędzia edycji strony. Pozwalają na tworzenie strony poprzez system przeciągnij i upuść (drag and drop). Przykładem może być Elementor, Bakery Builder bądź UX Builder. Niektóre płatne szablony posiadają autorskie edytory – równie funkcjonalne i łatwe w działaniu. Dzięki nim możesz nie tylko tworzyć poszczególne strony ale skorzystać z predefiniowanych szablonów, które importujesz jednym kliknięciem. Możesz wtedy po prostu edytować treść, podmienić zdjęcia i usunąć zbędne elementy.

Edytowanie strony WordPress

Mam już zainstalowany WordPress, wybrany szablon z edytorem – co dalej?

Jeśli udało Ci się już przejść przez te wszystkie kroki to jesteś na dobrej drodze do posiadania własnej strony www.
Teraz musisz jeszcze dokończyć konfigurację np. wybrać odpowiednią adresację podstron, wybrać stronę główną, zainstalować odpowiednie wtyczki, dokonać optymalizacji grafik, dodać opisy grafik, opisy SEO i zgłosić witrynę do Google poprzez Google Search Console.

Jak uda Ci się to wszystko to pamiętaj jeszcze o konieczności aktualizacji WordPressa i wtyczek (obecnie na szczęście można włączyć automatyczne aktualizacje). Nie zapomnij o kopii bezpieczeństwa (tutaj artykuł dotyczący WooCommerce)

Mam nadzieję, że jesteś zadowolony z wyglądu i funkcjonalności Twojej strony. Możesz jednak ułatwić sobie zadanie i skorzystać z mojej oferty tworzenie stron internetowych.