Zakładając firmę zastanawiasz się czy strona www jest Ci do czegoś potrzebna?. Masz przecież Facebooka i messangera i to powinno wystarczyć.


Jeszcze kilka lat temu wieszczono rychły koniec rynku stron internetowych. Social media rozwijały się niezwykle szybko i każdy chciał być tam obecny. Po co Ci strona skoro możesz wszystkie informacje wrzucić na Facebooka – umieścić post i stworzyć tam „stronę” firmy.

Moja odpowiedź jest jedna i jak się okazało trendy szybko się zmieniają. Tak potrzebujesz własnej strony internetowej. Argumentów za jest dużo i są na prawdę znaczące.

– nie każdy ma konto na Facebooku

– FB ma swoje zasady i opierając biznes na tym medium podejmujesz duże ryzyko np. blokada kont, która nie jest wcale taka rzadka

– na stronie www Twojej firmy zamieścisz wszystkie informacje jakie chcesz i potrzebujesz

– masz dowolność w kwestii wyglądu i funkcjonalności strony

– masz wiele możliwości rozwoju strony, dodania sklepu internetowego, formularzy kontaktowych itd.

– strona www firmy będzie widoczna w wynikach wyszukiwania dla Twoich Klientów (pozycjonowanie)

– obecnie firma bez strony internetowej nie wygląda poważnie

To tylko podstawowe korzyści z posiadania własnej firmowej strony internetowej. Stronę można oczywiście łączyć z innymi mediami – tak aby działać wielotorowo.

Strony internetowe Szczecin

 

Od czego mam zacząć? co jest mi potrzebne?

Jeśli temat stron www jest Ci obcy i do niczego nie potrzebny gdyż prowadzisz własną zupełnie inną działalność powinieneś zgłosić się do specjalisty. Nie ma sensu abyś uczył się tworzenia stron, wybierał właściwy hosting i dodatkowe usługi.

Te kwestie możesz zostawić mi – zachęcam do kontaktu.

Jeśli jednak chciał byś samodzielnie zająć się tworzeniem strony www swojej firmy powinieneś wiedzieć co jest Ci potrzebne i z czym się będziesz musiał zmierzyć.

 

Podstawowe usługi – domena , serwer, certyfikat SSL

 

Domena dla Twojej strony www


Adres mojej strony www – domena.

Twoja strona www potrzebuje dobrego adresu czyli nazwy. Domena jest właśnie nazwą. W moim przypadku jest to domena regionalna freelancer.szczecin.pl.

Pamiętaj, że domena ma być łatwa do zapamiętania – nie powinna zatem być zbyt długa. Nie polecam również domen z polskimi znakami diakrytycznymi takimi jak ó, ź, ż, ć, ś …

W przypadku lokalnej działalności można pokusić się ( tak jak w przypadku Szczecina) o domenę regionalną – czyli mającą po kropce nazwę miasta .szczecin.pl.

Niemniej większość Klientów decyduje się na domeny krajowe – czyli w naszym przypadku .pl.

 

jaki hosting wybrać dla strony www


Mam domenę – teraz trzeba gdzieś umieścić stronę – serwer.

Serwer (hosting) – to miejsce gdzie umieścisz stronę www i gdzie będzie utrzymywana przez okres abonamentowy (zwykle rok). Na serwerze możesz utworzyć konta pocztowe ze swoją domeną czyli np. kontakt@mojadomena.pl.

W Internecie znajdziesz mnóstwo firm hostingowych z szeroką ofertą. Musisz zdecydować się na odpowiedni serwer – sprawdź cenę rejestracji i cenę odnowienia. Bardzo często pierwszy rok jest promocyjny gdzie upusty sięgają 90% – po roku możesz zostać niemiło zaskoczony wystawioną fakturą za przedłużenie hostingu na kolejny rok. Tutaj również oferuję pomoc i wybór najlepszej usługi dla Twojej strony www.

Certyfikat SSL dla Twojej strony www - czy jest potrzebny?


Dodatkowe usługi – certyfikat SSL.

Domena i serwer do dwie podstawowe usługi, które umożliwią Ci korzystanie z własnej strony internetowej i poczty. Być może słyszałeś również o certyfikacie SSL. Jest to usługa dodatkowa niemniej mile widziana również w kwestii pozycjonowania (czyli pozycji jaka Twoja strona otrzyma w przypadku wyszukiwania w Google). Certyfikat dodaje znak kłódki przy adresie Twojej strony w przeglądarce internetowej. Daje też gwarancje szyfrowania przesyłanych danych np. gdy Klient wypełnia i przesyła formularz kontaktowy. Dane wpisywane przez Klienta na stronie nie są przesyłane otwartym tekstem na Twój serwer. Certyfikat SSL jest już wymagany w przypadku sklepów internetowych np. gdy chcemy podpisać umowę na obsługę płatności elektronicznych. Podsumowując – certyfikat SSL jest już standardem i każda strona powinna posiadać taki certyfikat.

Certyfikat SSL zwykle potrzebuje aktywacji i instalacji (chociaż niektóre firmy hostingowe uprościły tę procedurę do minimum).