Koszty usług hostingowych, abonamentów domen rosną w szybkim tempie. Możesz zostać zaskoczony jak za utrzymanie małej, firmowej strony www otrzymasz PRO FORMĘ na ponad 1000 zł. Czy jest zatem obecnie możliwość obniżenia kosztów? Podpowiem na co zwrócić uwagę i jak obniżyć koszty strony internetowej.

Jak zaoszczędzić na stronie www

Zweryfikuj jakie usługi posiadasz i czy z nich korzystasz.

Chociaż może wydać Ci się to dziwne – to bardzo często Klienci płaca za usługi, z których nie korzystają, bądź z których mogą zrezygnować bez żadnych konsekwencji dla własnego biznesu. Jeśli łączna cena nie była zbyt wysoka a Ty nie znasz się na usługach to zapewne nie zwracałeś uwagi na pozycje znajdujące się na PRO FORMIE wystawionej przez firmę hostingową.

Przyjrzyjmy się bliżej tematowi – z czego mogę zrezygnować i co mogę jeszcze zrobić aby obniżyć koszt moje strony internetowej.

  1. Zweryfikuj jakie posiadasz usługi i czy z nich korzystasz. Zadzwoń na infolinię i dokładnie dopytaj, jeśli nie jest dla Ciebie jasne co znajduje się na PRO FORMIE.
  2. Zrezygnuj ze zbędnych domen.
    Bardzo często domeny są kupowane w pakietach. Możesz posiadać domenę .pl, .com.pl, .eu, .com, .net i wiele innych. Korzystasz zapewne z jednej domeny, która jest adresem Twojej strony. Pozostałe zapewne nawet nie prowadzą na stronę www. Średni koszt domeny (abonament roczny) to 120 zł netto. Rezygnując z domen, które są Ci zbędne zaoszczędzisz kilkaset złotych.
  3. Jeśli zrezygnowałeś z domen to pora na certyfikaty SSL. Teraz skoro masz 1 domenę potrzebujesz 1 certyfikatu SSL. Tutaj zweryfikuj czy Twoja firma hostingowa nie oferuje również darmowego certyfikatu Let’s Encrypt. Działa on identycznie jak komercyjny certyfikat SSL a jest bezpłatny.
  4. Sprawdź czy możesz obniżyć pakiet hostingowy. Prawdopodobnie nie wykorzystujesz go w 100 % i być może jest możliwa zmiana na usługę mniejszą i tańszą.
  5. Usługi dodatkowe – obecnie hostingodawca potrafi doliczać opłaty np. gdy korzystasz z starszych wersji interpretera PHP. Zmiana wersji w Panelu na wspieraną (obecnie przynajmniej 7.4 a w niektórych firmach 8.0) pozwoli na usunięcie tej opłaty. Uważaj przy tym aby zweryfikować czy Twoja strona będzie działać na wersji wyższej PHP – tutaj zapraszam do kontaktu ze mną
  6. Włącz e-fakturę – może zdarzyć się, że za przesłanie PRO FORMY pocztą tradycyjną zostanie naliczona dodatkowa opłata.
  7. W ostateczności możesz skorzystać z oferty konkurencjizapraszam do wpisu poświęconego wyborowi serwera.
  8. Płać na czas – jeśli usługa wygaśnie zwykle doliczana jest opłata reaktywacyjna, która w przypadku domen może podwoić cenę abonamentu!
  9. Negocjuj – przeważnie możesz uzyskać nawet do 10% upustu.

Moi Klienci, którym wybieram usługi płacą tylko za to z czego korzystają. Zawsze istnieje możliwość konsultacji gdy pojawią się wątpliwości albo nieoczekiwany mail z PRO FORMĄ.